Устав на фондацията

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. Наименованието на Фондацията е фондация “Ятрус”. Наименованието може да бъде изписвано и на английски език, както следва: Yatrus foundation.
Чл.2. (1) Фондацията е организация с нестопанска цел и се учредява в съответствие с разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
(2) Фондацията е доброволна, независима, неполитическа организация, обединяваща на доброволни начала физически и юридически лица, които приемат устава и целите й.
(3) Фондацията е юридическо лице с нестопанска цел за извършване на дейност в обществена полза.
(4)Всяко писмено изявление от името на фондацията трябва да съдържа неговото наименование, седалище, адрес на управление, данни за регистрацията, включително БУЛСТАТ, данъчен номер.
Чл.3. Седалището и адресът на управление на Фондацията е Република България, 7000,гр. Русе, пл. „д-р Мустаков” №2
Чл.4.Фондацията се учредява за неопределено време.
II. ЦЕЛ, СРЕДСТВА И ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ
Чл.5. Фондацията има следните цели:
- Да съдейства на държавни и местни институции за съхраняване и опазване на българското културно-историческо наследство и природно богатство; да
развива като обществена ценност съхраняването на историята и културата на българите, да ги установява в контекста на европейските традиции и да изгражда високо развито национално самосъзнание, съчетано с общоевропейска културна идентичност.
- Да запознава българската общественост с културно-историческо наследство и природно богатство на страната и съдейства за неговото опазване и съхраняване за поколенията, като специален акцент на дейността на фондацията е културно-историческото наследство от Римската епоха.
- Да популяризира българското културно-историческо наследство и природно богатство в Европа и света и съдейства за развитие на културен исторически туризъм и други форми на алтернативен туризъм;
- Да насърчава научните изследвания и проучвания на българското културно-историческо наследство и природно богатство.
- Да учредява и подпомага младежки организации и акции, свързани с опазването на наследството и неговата социализация чрез дейности, свързани с участието на ученици, студенти и младежи, проявяващи интерес към културното и природното наследство на България.
- Да съдейства за активизиране на икономическия потенциал на страната и за увеличаване на нейната конкурентоспособност.
Чл.6. (1) Фондацията ще постига целите си чрез изпълнение на следните дейности:
1. Организиране на национални и международни конференции, семинари, кръгли маси, конкурси и състезания.
2. Провеждане на информационни, комуникационни, социализиращи и пропагандни кампании;
3. Организиране на граждански инициативи за диалог с местните, регионални и централни власти и формулиране на предложения за оптимизиране на дейности, които са предмет на обществена компетентност.
4. Осъществяване на контакти и взаимодействия с други национални и международни организации със сродна дейност.
5. Разработване и изпълнение на проекти с национално и международно финансиране.
6. Популяризиране на целите и резултатите от дейността на Фондацията чрез всички средства на обществена гласност.
7. Осигуряване на средства и имущество, което да се използва за осъществяване целите на Фондацията.
8. Проектиране, организиране и предоставяне на обучение.
(2) Редът за осъществяване на обществено-полезната дейност, подборът на лицата и начинът на тяхното подпомагане се уреждат с програмите на Фондацията.
Чл.7. Дейности и средства на Фондацията не могат да се използват за политически, идеологически и религиозни цели, за дейности, свързани с всички форми на дискриминация, ксенофобия, расизъм, нарушаване на човешките права и свободи, както и за каквито и да е дейности, резултатите от които водят до ограничаване на демократичните принципи на обществено устройство.
Чл.8. Стопанска дейност:
(1) За обезпечаване на дейностите по настоящата глава, Фондацията развива допълнителна стопанска дейност по смисъла на чл. 3, ал. 3 ЗЮЛНЦ.
(2) Фондацията не разпределя печалба.
III. ИМУЩЕСТВО
Чл.9.(1) Имуществото на фондацията се състои от единен фонд в левове и чуждестранна валута, права на собственост – движима, недвижима и интелектуална, вземания и други фактически отношения като наследства, дарения без условия и тежести и други средства, предоставени в полза на организацията.
(2) Паричните средства на Фондацията се съхраняват и отчитат по установения за това нормативен ред.
IV. ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 10. (1) Фондацията се управлява от Съвет на фондацията, съставен от 3 лица за срок от 5 години и Председател на Съвета.
(2) Учредителите участват в Съвета на фондацията по право.
СЪВЕТ НА ФОНДАЦИЯТА:
Чл.11. Правомощия на Съвета на фондацията:
(1) Изменя и допълва Устава;
(2) Определя реда и организира извършването на дейността на Фондацията;
(3) Взема решение за разпореждане с имуществото на Фондацията;
(4) Взема решение за участие на Фондацията в други организации;
(5) Приема годишен бюджет на Фондацията;
(6) Приема годишен отчет за дейността и финансов отчет на Фондацията;
(7) Взема решение за откриване и закриване на клонове;
(8) Взема решение за преобразуване и прекратяване на Фондацията;
(9) Отменя решения на другите органи на Фондацията, които противоречат на закона, Устава или на Вътрешните правила на Фондацията;
(10) Приема и променя вътрешните правила за работа на Фондацията;
Чл.12. Заседания и решения на Съвета на фондацията:
(1) Съветът може да взема решения, ако на заседанията му присъстват повече от половината му членове.
(2) Решенията се вземат с мнозинство от присъстващите, а решенията, свързани с разпореждане на недвижими имоти на фондацията и определяне на дейността й, се приемат с единодушие.
(3) Учредителите членуват в Съвета на фондацията по право.
(4) Съветът с протокол упълномощава свой член да представлява и управлява фондацията пред трети лица за неопределен срок. Той е Председател на фондацията.
(5) Решението за приемане или изключване на член на Съвета на фондацията се взема по предложение на председателя с единодушие от членовете на съвета, като изключваният член не гласува. Председателят не може да бъде изключван.
(6) Решенията за попълване състава на Съвета на фондацията се вземат с обикновено мнозинство.
Чл. 13. Ред за провеждане на заседанията:
- Съветът на фондацията може да се свиква с покана от всеки негов член, която съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на заседанието и по чия инициатива се свиква то, изпратена най-малко три работни дни преди насрочения ден до останалите членове на Съвета.
- Заседанията се ръководят от Председателя на Съвета на фондацията или упълномощен негов заместник
- На заседанията на Съвета се води протокол, който се подписва от председателствалия заседанието и от протоколчика. Протоколите се съхраняват в Протоколната книга на Фондацията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
Чл.14.(1) Председателят се избира от Съвета на Фондацията.
(2) Председателят ръководи цялата дейност на Фондацията. Той решава всички въпроси, които са свързани с осъществяването на предмета на дейност на Фондацията с изключение на въпросите, които по закон или по разпоредбите на този устав, са възложени за решаване изключително на Съвета на фондацията.
(3) При водене на работата на Фондацията, Председателят е длъжен да действа с грижата на добър стопанин в рамките на закона, този устав и решенията на Съвета.
Чл.15.Председателят има следните правомощия:
1/ да управлява и представлява Фондацията;
2/ да представлява Фондацията пред трети лица, пред банкови, финансови и други институции и пред всички органи на местната и държавната власт, предприятия и структури;
3/ да организира, ръководи и контролира цялостната дейност на Фондацията, изпълнението на решенията на Съвета;
4/ да осъществява оперативно управление, стопанисване, опазване и увеличаване имуществото на Фондацията, при спазване на особените разпоредби относно компетентността на Съвета на фондацията съгласно този устав и действащото законодателство;
5/ да предприема всякакви правомерни действия, осигуряващи нормалното функциониране на Фондацията, в съответствие с решенията на Съвета, вътрешнонормативните актове на Фондацията и действащото българско законодателство;
6/ да осъществява правата и задълженията на работодател по индивидуалните трудови правоотношения със служители на Фондацията, като сключва, изменя и прекратява трудови правоотношения, осъществява дисциплинарната отговорност по отношение на служителите на Фондацията, командирова ги в страната и чужбина, разрешава ползването на отпуск, както и да осъществява другите функции по трудовите правоотношения;
7/ да контролира воденето и съхранението на книгите и цялата документация на
Фондацията, съгласно изискванията на закона.
Чл.16. Председателят отговаря имуществено за виновно причинените вреди на Фондацията, както и при извършване на действия извън предоставената му компетентност, с които е задължил или увредил Фондацията.
Чл.17. Председателят отговаря за редовното водене и съхраняване на книжата на Фондацията.
V. ПРЕКРАТЯВАНЕ
Чл. 19. Фондацията се прекратява с решение на Съвета на фондацията, взето с единодушие.
VI. ЛИКВИДАЦИЯ
Чл. 20. При прекратяване на фондацията се извършва ликвидация, за която се прилагат разпоредбите на ЗЮЛНЦ.
VII. ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА ВОДЕНЕ НА ДОКУМЕНТАЦИЯ
Чл. 21. Фондацията е длъжна да води протоколна книга за взети от Управителния съвет решения. Ръководещият заседанието на колективния орган и лицето, изготвило протокола, удостоверяват и отговарят за верността на съдържанието му.
Чл.22. Годишният доклад за дейността, счетоводният отчет и бюджетът за следващата година на Фондацията се предоставят на Централния регистър и се публикуват в обобщен вид.
- КЛОНОВЕ НА ФОНДАЦИЯТА
Чл. 23. (1) Фондацията може да открива и закрива клонове в страната и чужбина.
-
-
- Клоновете не са юридически лица и се ръководят от управител, назначен от председателя на фондацията.
- Клоновете водят книги за дейността си и най-малко веднъж годишно управителят на клона представя пред председателя на фондацията отчет за дейността и за разходваните средства.
-